برنامه هاي دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجويان در سال تحصيلي جديد اعلام شد

1398/07/01 08:23

اجرای طرح پایش سلامت روان و جسم دانشجویان جدید الورود در دانشگاه های سراسر کشور، افزایش سواد سلامت روانی جامعه دانشگاهی، اجرای برنامه پیام 2 در راستای کاهش آسیب های روانی اجتماعی و توسعه کانون های همیاران سلامت روان در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی از جمله برنامه های دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان در سال تحصیلی جدید است.

به گزارش روابط عمومی سازمان امور دانشجویان، همزمان با آغاز سال تحصیلی و ورود دانشجویان جدید الورود طرح پایش سلامت روان و جسم در مراکز مشاوره و مراکز بهداشت و درمان دانشگاه ها و موسسات و مراکز آموزش عالی سراسر کشور، به روش اینترنتی آغاز می شود و براساس نتایج این پایش، دانشجویانی که نیازمند به خدمات مشاوره و یا بهداشت و درمان باشند جهت دریافت خدمات توسط مراکز مشاوره و بهداشت دانشگاه ها پیگیری می شوند.

افزایش سواد سلامت روانی جامعه دانشگاهی

فعالیت های سال تحصیلی جدید مراکز مشاوره دانشجویی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور در زمینه پیشگیری و مداخله با هدف افزایش آگاهی جامعه دانشجویی نسبت به ضرورت ارتقای سلامت روان تقویت می یابد و با توجه به آغاز هفته سلامت روان از 18 مهرماه، مراکز مشاوره دانشجویی با پیش بینی برنامه هایی نسبت به افزایش توانمندی های دانشجویان، کاهش آسیب های روانی-اجتماعی و افزایش نشاط اجتماعی دانشجویان اقدام می کنند.

اجرای برنامه پیام 2 با هدف کاهش آسیب های روانی اجتماعی

بر اساس این گزارش، اجرای برنامه پیام 2 با هدف کاهش آسیب های روانی اجتماعی و پیشگیری از مصرف مواد مخدر از دیگر برنامه های دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان است که طرح جدید به لحاظ اجرایی دارای انعطاف پذیری و قابلیت اجرایی بیشتری در دانشگاه ها با مقیاس های متفاوت است . این برنامه بومی سازی شده و جامع4 فاز حمایت گیری و استقرار، توانمند سازی، اجرای برنامه در قالب بسته خدمتی و آموزشی و ارزشیابی برنامه را دارد که برخی فاز ها در دانشگاه ها در حال اجرا می باشد .

توسعه کانون های همیاران سلامت روان در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی

باتوجه به اینکه یکی از اهداف دفتر مشاوره و سلامت، ارتقای سلامت روانی اجتماعی با تکیه بر نیروی دانشجویان همیار است، در سال تحصیلی جدید اجرای همایش ها و نشست های دانشجویان همیار سلامت روان با هدف افزایش آموزش های عمومی و تخصصی به اعضای این کانون ها با درنظر گرفتن آسیب های بومی مناطق انجام خواهد شد.

هم اکنون حدود 400 کانون در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی فعالیت می کنند و 17000 دانشجو عضو این کانون ها هستند. دانشجویان عضو کانون های همیاران سلامت روان با آموزش در زمینه های مختلف از جمله، مهارت های ارتقا دهنده سلامت روان، نشانه شناسی رفتارهای پرخطر، درکمک به دانشجویان هم دانشگاهی خود می توانند اقدام موثری جهت کاهش آسیب های روانی اجتماعی در دانشگاه ها داشته باشند.

بر اساس اعلام دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان، در سال تحصیلی جدید در راستای تاکید بر آموزش های تخصصی تر و مشارکت پویاتر اعضای کانونهای همیاران سلامت روان، همایش ها به صورت منطقه ای برگزار خواهد شد. م.ع

NotFoundImage

استفاده از مطالب و اخبار پورتال با ذکر منبع (آدرس صفحه) بلامانع است